SKD

Systemy Kontroli Dostępu (SKD) są niezbędną częścią zintegrowanych systemów bezpieczeństwa. Umożliwiają ograniczenie dostępu do wybranych stref osobom nieuprawnionym, pozyskanie danych o poruszaniu się osób po obiekcie oraz kontrolę poszczególnych pomieszczeń i stref(bezpieczeństwo obserwowanych obszarów). System kontroli dostępu jest to zespół wzajemnie powiązanych urządzeń elektronicznych i oprogramowania, który jest przeznaczony dla identyfikacji elektronicznej oraz kontroli obecności obiektów (osób lub pojazdów) w pomieszczeniach czy strefach.

W zakresie technik informacyjno-pomiarowych SKD jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się kierunków. Bowiem, systemy KD w całości umożliwiają "zautomatyzowaną kontrolę dostępu do wybranych pomieszczeń; ewidencji roboczego czasu, szybkiego wyznaczenia lokalizacji pracownika, automatycznej kontroli zasilania obwodów np. oświetlenia, windy oraz klimatyzacji. Najbardziej użyteczną technologię dla identyfikacji jest radiofalowa albo biometryczna.

W systemie kontroli dostępu identyfikacji radiofalowej (RFID) wykorzystują się karty bezstykowe. W porównaniu do kart z poprzednich pokoleń (karty z kodem kreskowym, magnetyczne, karty Wieganda) karty bezstykowe posiadają szereg przewag. Po pierwsze, identyfikacja odbywa się za pomocą fal radiowych, które promieniuje rozmieszczony na karcie znacznik FRID. Specjalny układ odbiorczy, który zawiera w sobie nadajnik, odbiornik fal radiowych oraz antenę, przyjmuje sygnał od karty.Wszystkie karty znajdujące się w polu elektromagnetycznym o częstotliwości rezonansowej układu odbiorczego, gromadzą odebraną energię w kondensatorze zawartym w strukturze znacznika. Po odebraniu wystarczającej energii, wysyłana jest odpowiedź zawierająca kod znacznika. Biometryczne systemy kontroli dostępu – rodzaj zabezpieczenia oparty na danych biometrycznych: wizerunku twarzy, zapisu linii papilarnych palców, zapisu obrazu tęczówki oraz inne Zabezpieczenie biometryczne istotnie zwiększa poziom bezpieczeństwa w obiektach. Czytnik linii papilarnych to najbardziej stosowany rodzaj zabezpieczenia opartego na danych biometrycznych.

Niezawodną pracę takich systemów umożliwia stosowanie skomplikowanych algorytmów wykrycia minucji oraz rozwój technologii skanerów daktyloskopijnych. Optyczne skanery odcisków stają się coraz bardziej stosowane, w porównaniu do termicznych, piezoelektrycznych, pojemnościowych, ultradźwiękowych oraz innych. Optyczne skanery linii papilarnych charakteryzują się mniejszym kosztem, dużą niezawodnością, oraz mniejszym rozmiarem w porównaniu do innych rodzajów skanerów.

Systemy kontroli dostępu posiadają różne rodzaje skomplikowania. Najprostszy system kontroli dostępu zawiera sieć zamków elektromagnetycznych albo bramki obrotowe.

Do elementów SKD należą czytniki oraz kontrolery, interfejsy, oprogramowanie, zasilacze awaryjne.

Do urządzeń wykonawczych SKD należą : zamki elektromagnetyczne, rygle trzpieniowe, elektrozaczepy, bramki obrotowe, bramki uchylne.

Dla identyfikacji elektronicznej w SKD stosują się karty zbliżeniowe , breloki, pastylki oraz inne.

W razie którychkolwiek pytań lub wątpliwości, prosimy skontaktować się z działem wsparcia technicznego lub zadzwonić pod numer (+48) 22 390 63 83. Doświadczeni konsultanci pomogą Ci z wyborem potrzebującego systemu kontroli dostępu.