Jeden z najszybciej rozwijających się kierunków w systemach bezpieczeństwa to monitoring IP. Kamery cyfrowe stosowane są w systemach monitoringu zarówno na dużych, terytorialnie rozprowadzonych obiektach, jak i na niewielkich przedsiębiorstwach. Kamery IP są niezastąpione, kiedy istnieje konieczność zdalnego nadzoru procesów technologicznych, wizualnej weryfikacji nieetatowych sytuacji, zdalnego sterowania projektami. Kamery sieciowe niezbędne są dla stosowania w przedsiębiorstwie, umożliwiając, na przykład, przeprowadzać wirtualne wystawy, wideokonferencje, narady czy kształcenie zdalne. Oni mogą tymczasowo montować się do miejsc z dużym skupieniem ludzi dla monitorowania sytuacji.

Kamera IP monitoringu to kamera z wbudowanym serwerem, wyposażona w interfejs sieciowy, mająca możliwość podłączania do sieci internet. Kamera internetowa nie jest tylko urządzeniem do przyjęcia, obróbki i przekazania sygnału wideo na monitor, lecz nadajnikiem audio i wideo informacji do dowolnego punktu na świecie, wykorzystując sieć przewodową lub bezprzewodową. Oprócz obiektywu i czujnika obrazu (matrycy), kamera sieciowa włącza jeden czy kilka procesorów pamięci. Procesory zabezpieczają obróbkę, ściskanie, analizę obrazu, a także sieciowe funkcje. W pamięci zachowuje się wbudowane PC kamery, nagrania. Funkcjonalność web kamer pozwala wysyłać wideo przez sieć w trybie na żywo, dokonywać zapis na sieciowe urządzenia przechowywania danych według harmonogramu czy stale.

Dostęp zdalny do wideo z kamer IP możesz otrzymać wykorzystując internet przeglądarkę (Internet Explorer, Mozilla Firefox, Opera). Należy tylko wskazać adres web kamery, wprowadzić login, hasło dostępu i potrafisz przeglądać wideo na bieżąco i nagrywać wideo/audio, wprowadzać przemiany do ustawień. Dostęp zdalny do kamer sieciowych otwiera możliwość instalacji rozprowadzonych systemów monitoringu, jednoczące IP kamery, znajdujące się w różnych miastach i nawet krajach. Dziś bardzo szybki internet nadaje możliwość przeglądu i nagrywania wideo na żywo od zdalnych kamer z szybkością 25 kl/s. i więcej. Kamery cyfrowe IP podtrzymują sieciowe protokoły, umożliwiające przekazywać strumienie wideo w formatach kompresji Motion JPEG, MPEG - 4 czy H.264, a także wysylać oddzielne obrazy w formacie JPEG. Kamera IP monitoringu wideo, w odróżnieniu od kamer analogowych, nie potrzebuje dla funkcjonowania włączonego komputera czy rejestratora . Będąc projektowane na podstawie komputerów, kamery IP monitoringu posiadają szerokie możliwości, które nie są dostępne dla kamer analogowych.

Cyfrowa obróbka sygnału wideo (DSP) w porównaniu z analogową obróbką powoduje szereg przewag. Takie kamery są technologiczne, mają giętkie algorytmy pracy, nie wymagają dodatkowych ustawień przy eksploatacji.

Na rynku systemów monitoringu są przedstawione sieciowe kamery IP z CCD i CMOS przetworniki. Szeroko stosowane są niedrogie megapikselowe CMOS matrycy. Wśród przewag droższych CCD matryc - dobre renderowanie kolorów, doskonała czułość, możliwość ustawienia czasu uruchamiania stawidła, szeroki dynamiczny diapazon. CCD matrycy są szeroko stosowane w zewnętrznych IP kamerach, ponieważ dla zewnętrznej obserwacji jest ważna czułość, szeroki dynamiczny diapazon. CCD matrycy o megapikselowej rozdzielczości, przedstawione dziś na rynku, mają doskonałe renderowanie kolorów, czułość do 0.01 Lx, ręcznie reguluje się czasu uruchamiania stawidła. Na dzisiaj jakość renderowania w CMOS matrycach praktycznie dosięgła poziomu renderowania CCD matryc.

Opcje inteligentne. Kamery IP monitoringu podtrzymują funkcje sterowania wydarzeniami, mają wbudowany system analizy inteligentnej wydarzeń : funkcje kompresji wideo/audio strumienia, regulacji charakterystyki obrazu, ustawień zachowania w warunkach niskiego oświetlenia, detekcji ruchu i dźwięku, automatycznego śledzenia (w kamerach obrotowych), zawiadomienia o działaniu nieautoryzowanym.

Typ zasilania.W większości kamer ip wewnętrznych jest zrealizowana technologia żywienia PoE, umożliwiająca przekazanie zasilanie elektryczne i sygnał wideo przez jeden kabel, co zmniejsza cenę montażu. Kamery zewnętrzne (z podgrzewaniem korpusu) potrzebują dużej potęgi: z reguły, stosuje się żywienie High PoE czy 12/24 В.

Szybkość kształtowania i przekazania kadrów.Szybkość strumienia wideo zależy od rozdzielczości i może wahać się od 12 do 25-30 kadrów na sekundę. Większość kamer cyfrowych podtrzymują kilku trybów z różną szybkością przekazania kadrów wideo.

IR-podświetlanie, automatyczny zdalny filtr IR, tryb dzień/noc umożliwia stosowanie kamery na nisko oświetlonym czy nie oświetlonym terenie. System "dzień-noc" pozwala otrzymywać obraz o wysokiej jakości i przy dowolnym oświetleniu.

Detektor ruchu. Funkcja może być włączona ze strony kamery lub ze strony serwera. Zaletą detekcji ruchu w kamerze jest obniżenie obciążenia na serwer i zmniejszenie wartości systemu monitoringu.

Karta pamięci. Wiele kamer IP posiadają złącze dla podłączania karty pamięci, do której może być zapisane zarówno wideo, jak i oddzielne kadry.

Zadzwoń do nas pod numer (+48) 22 390 63 83. Doświadczeni konsultanci pomogą Ci z wyborem. Możesz podjąć najbardziej skuteczną decyzję w celu ochrony mienia oraz dobrać odpowiedny najlepszy system monitoringu