CCTV - telewizja przemysłowa, monitoring

CCTV - monitoring IP: najważniejsze informacje 

Systemy monitoringu IP budzą coraz większe zainteresowanie na rynku systemów zabezpieczeń. Od klasycznych analogowych systemów, monitoring IP różni się tym, że transmituje sygnał wideo drogą cyfrową bezpośrednio do sieci Internetowej. Zaletami telewizji przemysłowej jest łatwość montażu, większe spektrum funkcjonalnych możliwości oraz rozszerzenie możliwości integracji. 

Kamery CCTV IP mogą być ustalone w dowolnym miejscu, gdzie już jest sieć lokalna. Kamery cyfrowe można podłączyć również bezpośrednio, z użyciem modemu, telefonu komórkowego czy bezprzewodowego adaptera. Dla przekazania wideo na żywo wystarczy jedynie nadać kamerze adres IP i podłączyć ją do sieci lokalnej. Zapis danych cyfrowych można dokonać na dowolny rejestrator wideo w sieci albo jednocześnie na kilka urządzeń zapisujących. Przegląd obrazu nie potrzebuje ustawienia oprogramowania zaawansowanego i może dokonywać się w trybie realnego czasu przez web-przeglądarkę z komputera osobistego, podłączonego do sieci albo z ochronnych monitorów, podłączonych przez serwer IP. 

Kamery CCTV charakteryzują się wysoką jakością obrazu, stosowanie monitoringu IP jest wygodne, gdy istnieje konieczność otrzymania obrazu o dużej szczegółowości, na przykład, dla obserwacji procesów technologicznych. 

Ceny za systemy monitoringu CCTV IP są wyższe niż ceny za systemy analogowe, jednak monitoring IP ma znacznie szersze możliwości dla rozbudowy otwartego architektonicznego schematu. 

Przed zakupem urządzeń dla CCTV IP, warto pomyśleć, czy potrzebujesz właśnie rozwiązań cyfrowych, ale warto też się zastanowić nad systemem hybrydowym. Jeśli już posiadasz analogowy system monitoringu, możesz go zmodernizować, integrując analogowe i cyfrowe urządzenia w jednym systemie. Stosowanie rejestratorów hybrydowych, przetwarzających analogowy sygnał w cyfrowy, umożliwia skorzystanie z szerokich możliwości monitoringu cyfrowego, zachowując funkcjonowanie już istniejącego systemu analogowego. 

W razie wprowadzenia systemu monitoringu na terenie, który nie jest jeszcze strzeżony przez monitoring, najlepszym wyborem będzie stosowanie cyfrowego systemu IP, ponieważ nie będziesz potrzebował w przyszłości wydawać pieniędzy na modernizację systemu. Poza tym, koszty wydawane na obsługę systemów IP są znacznie niższe, niż na analogowe. 

Monitoring CCTV IP - ważne wskazówki

Żeby pomóc Ci podjąć najbardziej skuteczną decyzję w celu ochrony mienia, podamy kilka wskazówek, dotyczących wyboru systemu monitoringu IP

Kąt przeglądu

Większość kamer sieciowych posiada kąt widzenia 80-140 stopni, możliwości cyfrowego powiększenie obrazu. Dla zabezpieczenia panoramicznego nadzoru możesz stosować kamery (PTZ) speed dome, które sterowane są za pomocą pilota. Wyżej wymienione kamery mają możliwość obrotu w 360-stopniach oraz wyposażone są w cyfrowy, optyczny zoom dla dokładnej obserwacji obiektów zdalnych. 

Transmitowany strumień danych

Strumień danych od megapikselowych kamer IP wysuwa bardziej wysokie wymogi dotyczące zdolności przepustowej. Na przykład, przepływność zapisu o maksymalnej jakości od 3 МP może wynosić do 25 МB. Jednak, dla współczesnych kamer sieciowych ten problem rozwiązuje się w dwa sposoby. Po pierwsze, istnieją dwustrumieniowe kamery: pierwszy strumień o maksymalnej rozdzielczości może być zapisany na serwer wideo, drugi - o minimalnej rozdzielczości przekazuje się do sieci dla zdalnego przeglądu. W tym wypadku możesz zdalnie przeglądać kilka kamer jednocześnie bez obciążenia sieci, mając możliwość rozwinąć obraz dowolnej kamery do maksymalnej rozdzielczości. 

Po drugie, możesz dopasować strumień do szerokości kanału komunikacyjnego, operując szeregiem funkcji: ilością kadrów na sekundę, rozdzielczością i szczegółowością. 

Źródło zasilania kamery

Wszystkie współczesne kamery IP podtrzymują standard Power Over Ethernet (PoE), który zabezpiecza przekazanie informacji i zasilanie kamery przez jeden kabel. 

Rozdzielczość

Megapikselowa rozdzielczość pozwala nie tylko otrzymywać obraz o wysokiej szczegółowości, ale i sprawować dokładną kontrolę dużych terytoriów. To pozwoli skrócić ogólną ilość kamer dla systemu monitoringu IP.

Automatyczne filtry kamer CCTV IP

Kamery IP posiadają opcje filtracji przemiennych warunków: 

- regulacja poziomu oświetlenia obrazu zależnie od ilości światła; 

- szeroki dynamiczny diapazon (WDR) pozwala otrzymywać jakościowy obraz sceny z różnymi poziomami oświetlenia (na przykład w tle); 

- odcinanie podczerwonego diapazonu promieniowania; 

Możliwości oprogramowania. Zabezpiecza zapis i podgląd wideo i audio; zdalny przegląd wideo na żywo albo archiwum przez internet; zdalny dostęp do wideo za pomocą systemu Android, IOS; możliwość integracji do systemu; możliwość dostępu do kamer kilku użytkowników jednocześnie. 

Telewizja przemysłowa – zalety i wady

Wśród niewątpliwych zalet przytaczanych rozwiązań znajduje się możliwość bieżącego podglądu obrazu z kamer. Pozwala to na natychmiastową reakcję we wszelkiego rodzaju nagłych wypadkach. Powszechne stosowanie telewizji przemysłowej wynika w dużej mierze z jej atrakcyjnej ceny i dobrej jakości obrazu. Nowoczesne kamery oferują wysoką rozdzielczość oraz sygnał odporny na zakłócenia. Są to aspekty kluczowe z punktu widzenia monitoringu w zakładach pracy, na ulicach czy nawet w prywatnych domach. Technologia te jest chętnie wybierana również ze względu na zdolność nagrywania ostrych obrazów w nocy.

Niestety nawet najlepiej skonfigurowana telewizja przemysłowa może okazać się skomplikowanym systemem, który wymaga przeszkolenia i pewnego zakresu wiedzy. Posługując się wyłącznie podstawowymi funkcjami, trudno będzie wykorzystać w pełni oferowane przez nią możliwości. Ponadto warto zauważyć, że podgląd z kamer bywa opóźniony i nie zawsze oglądany obraz jest tym najbardziej aktualnym, co często może opóźnić podjęcie działań o cenne sekundy.

Zadzwoń do nas pod numer (+48) 22 230-21-14. Doświadczeni konsultanci pomogą Ci z wyborem. Możesz podjąć najlepszą decyzję w celu ochrony mienia oraz dobrać odpowiedni  system monitoringu IP.