Rejestratory analogowe

Wybrany 51
  1. Poprzedni
  2. 1
  3. 2
  4. 3
  5. 4
  6. 5

Rejestratory analogowe: na co zwrócić uwagę

Cyfrowe rejestratory wideo czy DVR (Digital Video Recorder) są wielofunkcyjnymi urządzeniami dla transmisji, obróbki, przekazania i zapisu wideo informacji. Systemy monitoringu wideo DVR pełnią szeroki zakres funkcji:

 - rejestrator ochronny może być wykorzystany w prywatnych domach, biurach, czy sklepach

- na miejscach pracy kasjerów w sklepach, bankach - dla kontroli kasowych operacji;

- na parkingach samochodowych, stacjach benzynowych, przedsiębiorstwach transportowych, PPK przedsiębiorstw - dla ewidencji i kontroli transportu samochodowego;

- na przedsiębiorstwach kolejowego transportu, zakładach, kombinatach, paliwowych kompleksach, skarbcach - dla automatyzacji rejestracji i kontroli przemieszczenia kolejowych wagonów;

- w terytorialnie-rozproszonych systemach monitoringu wideo.

Typy wideorejestratorów:

- Cyfrowe rejestratory wideo czy DVR - przeznaczone dla podłączenia tylko analogowych kamer monitoringu wideo. Cyfrowy rejestrator wideo DVR otrzymuje od kamer analogowych sygnał w nieskompresowanym formacie, potem kompresuje i zachowuje jego obraz. Analogowe kamery podłączają się do DVR za pomocą kabla przez złącze BNC. 

- Sieciowe rejestratory wideo czy NVR (Network Video Recorder) - przeznaczone dla podłączania kamer IP monitoringu. NVR otrzymuje od IP kamer sygnał już w skompresowanym formacie. IP-kamery podłączają się do urządzenia przez sieć. 

- Hybrydowe rejestratory czy HVR (Hibrid Video Recorder) - przedstawiają przejściową klasę urządzeń między analogowymi i cyfrowymi: są przeznaczone do pracy z kamerami oraz z kamerami IP. Analogowe kamery podłączają się do HVR za pomocą kabli przez złącza BNC, kamery IP podłączają się przez sieci Ethernet.

Mimo tego, że sieciowe technologie prężnie się rozwijają, DVR dalej zajmuje szeroki segment na rynku sprzętu monitoringu wideo. I dziś dla wielu zadań cyfrowe DVR są prostym, wygodnym i przy tym budżetowym rozwiązaniem. Ważną przewagą DVR jest pewność funkcjonowania: sygnał wideo cyfruje się, kompresuje i zachowuje się na tym samym urządzeniu, praca urządzenia nie zależy od zdolności pracy sieci i przekazania danych.

W razie potrzeby budowy dużego, terytorialnie rozproszonego systemu monitoringu wideo z koniecznością stworzenia scentralizowanego punktu sterowania systemem, jest celowe użycie NVR. Zaletą sieciowego rejestratora jest duża programowa elastyczność, wysoka jakość obrazu, otrzymywanego od kamer IP i wspieranego NVR. 

HVR, jednocząc zalety cyfrowych i sieciowych rejestratorów, pozwalają stwarzać giętkie, pewne, efektywne rozwiązania dla systemów z różnymi wymaganiami do sprzętu i poziomem budżetu. Urządzenia podtrzymują zapis wideo jak na lokalne, tak i na sieciowe magazyny danych. Główne funkcje rejestratorów wideo: - przegląd i zapis obrazów wideo od kilku kamer jednocześnie; - przegląd archiwum zapisów wideo, możliwość wznowienia wydarzeń potrzebnego okresu bez zatrzymania zapisu; - podłączanie kilku twardych dysków do jednego DVR; podłączanie DVR do lokalnej i globalnej sieci; Jeśli zamierzacie kupić DVR, wyznaczcie się z szeregiem głównych charakterystyk i funkcji systemu wideo. Jedna z kluczowych charakterystyk dla wyboru DVR - ilość kanałów. Najbardziej pożądanym urządzeniem tego typu jest 4-kanałowy rejestrator wideo. Istnieją i 8 -, 16 -, 24 -, 32-kanałowe rejestratory. 

Drugą ważną cechą przy wyborze rejestratora jest typ nośnika. DVR może zapisywać wideo na twarde dyski, Flash-karty, SD-karty, HVR i NVR dodatkowo podtrzymują pracę z sieciowymi magazynami danych. W razie konieczności codziennego doboru danych, potrzebne będzie urządzenie ze wsparciem zapisu na SD-kartę. Jeśli jest potrzebna całodobowa obsługa nagrywania przez okres całego miesiąca, wówczas lepiej postawić na twardy dysk, ze wsparciem rezerwowego kopiowania na Flash-kartę. Najbardziej budżetowym urządzeniem jest USB DVR rejestrator, który nie posiada twardego dysku, lecz pozwala prowadzić zapis w razie niepokojącego wydarzenia na USB- urządzenie. Wszystkie rejestratory można podłączyć do telewizora, wykorzystując BNC-złącze. Dla podłączania do standardowego komputerowego monitora należy wyposażyć się w złącze VGA.