Inteligentny dom

"Inteligentny dom" - technologia przyszłości. Nowoczesne technologie otaczają nas wszędzie, tworząc jakościowo nowy poziom komfortu w naszym życiu. Nasz dom nie jest wyjątkiem. Innowacyjne systemy "Domu inteligentnego" coraz bardziej intensywnie przenikają do powszedniego bytu, zapewniając dodatkowy komfort i bezpieczeństwo. Technologia "inteligentny dom" już przestała być postrzegana jako "luksus" dla wybranych geeków. Wręcz przeciwnie, możliwości "inteligentnego domu" stały się istotną koniecznością praktycznie w dowolnym współczesnym mieszkaniu. Przecież, nowoczesne mieszkanie - to nie tylko połączenie funkcjonalnych mebli z pięknym wnętrzem. Jest to również miejsce połączenia systemów komunikacyjnych i inżynieryjnych, które potrzebują skutecznego i łatwego w obsłudze systemu kontroli - systemu “Smart Home”.

Dom z intelektem.
System "Inteligentnego domu" zwalnia człowieka od wielu żmudnych rutynowych czynności związanych ze sprzętem domowym, biorąc zarządzanie domowym ekosystemem w "swoje ręce". W zasadzie inteligentna automatyzacja z elementami "inteligentnego domu" może być wykorzystywana do różnych celów: możesz podnieść poziom komfortu domowego w domku wiejskim i mieszkaniu lub zaoszczędzić energię oraz zmniejszyć wydatki w biurach, hotelach, magazynach i in. Do przykładu automatyka budynkowa jest w stanie zapewnić ochronę, utrzymać komfortową temperaturę w różnych pomieszczeniach; jest w stanie zablokować wyciek wody lub przeciek gazu w sytuacjach awaryjnych. Ponadto “inteligentny dom” zrobi to wszystko sam, bez żadnej ingerencji osoby.

Naszym zdaniem najbardziej wygodnym systemem dla instalacji i obsługi “inteligentnego domu” jest system bezprzewodowy. Na przykład, zbudowany na podstawie technologii Z-Wave.
“Inteligentny dom” Z-Wave - powszechnie uznawany standard światowy, który umożliwia wspólne działania różnych “inteligentnych” urządzeń za pomocą technologii bezprzewodowej. Producenci urządzeń “inteligentnego domu” wspaniale wspierają technologię “Z-Wave”: na dzień dzisiejszy setki firm produkują urządzenia “inteligentne” oparte na technologii “Z-Wave”. Głównymi zaletami bezprzewodowej technologii “inteligentnego domu” są: łatwość w obsłudze, samodzielne instalowanie oraz łatwa rozbudowa systemu. A więc, dodanie nowych komponentów do już zainstalowanego systemu “inteligentnego domu” będzie możliwe bez okablowania oraz remontu wnętrza. W dodatek, aby zainstalować oraz rozbudować skomplikowany przewodowy system “inteligentnego domu”, osoba potrzebuje co najmniej posiadać kwalifikację dobrego elektryka.

Możliwości “inteligentnego domu “
Na dzień dzisiejszy, dość łatwo jest kupić system “inteligentny dom”. Duży supermarket lub sklep internetowy, na pewno zaoferują Państwu system “inteligentnego domu”. Co dostajemy za nasze pieniądze?

Ochrona oraz bezpieczeństwo. Można w bardzo łatwy sposób uruchomić całodobowe monitorowanie za terenem wokół domu oraz mieszkaniem za pomocą systemu “inteligentny dom” W dodatek, możesz wizualnie kontrolować sytuację w domu przez internet, znajdując się w dowolnym miejscu na świecie! Do przykładu, będąc na urlopie, możesz być świadomy wszystkich zdarzeń odbywających się w domu podczas twojej nieobecności. Alarm włamaniowy/pożarowy “inteligentnego domu” operatywnie wykryje włamanie intruza lub pierwsze oznaki pożaru, aby szybko poinformować ludzi oraz zminimalizować straty materialne, spowodowane pożarem. W przypadku zdarzenia awaryjnego "inteligentny dom" natychmiastowo wysyła powiadomienia alarmowe za pośrednictwem poczty elektronicznej i SMS-a, niezwłocznie włącza urządzenia wykonawcze: akustyczno-optyczne, przekaźniki aktywujące system gaśniczy i in.
Ochrona przed wyciekiem wody lub przeciekiem gazu również jest osiągalna dla systemu automatyki budynkowej. W przypadku, gdy czujki wykryją problem, system inteligentnego domu, zablokuje przepływ wody lub gazu za pomocą zaworów elektromagnetycznych. Jednocześnie, będą wysyłane powiadomienia na telefon do właściciela oraz odpowiednich służb ratunkowych.

Kontrola mikroklimatu.
“Inteligentny Dom” przejmie kontrolę nad klimatem w domu. Wystarczy wyobrazić sobie, jak trudno osobie jest stale monitorować kontrolę wentylacji, klimatyzacji, ogrzewania, kotłów, podgrzewania podłogi i dachu w dużym domu, zwłaszcza w zmiennych warunkach pogodowych. Na szczęście „inteligentny dom” może automatycznie regulować klimat nawet w każdym pokoju indywidualnie, dostosując się do specyficznych życzeń właściciela. W dodatek system jest w stanie utrzymać żądaną temperaturę na stałym poziomie, bez konieczności ingerencji człowieka.

Sterowanie oświetleniem.
Budynek inteligentny łączy wszystkie źródła oświetlenia w budynku i nawet na terenie lokalnym w jeden system. Pozwala kontrolować oświetlenie, a jednocześnie oszczędzać energię elektryczną. W celu uzyskania bardziej miękkiego oświetlenia lub zwiększenia żywotności lampy można używać ukrytych ściemniaczy. W dodatek, dla bezpośredniego sterowania urządzeń oświetleniowych można stosować zwykłe lub „inteligentne” przełączniki, czujniki obecności i światła, piloty zdalnego sterowania, panele dotykowe, nawet smartfony z systemem Android lub iOS. Dzięki możliwości tworzenia scenariuszy, “inteligentny dom” w stanie symulować obecność osób w mieszkaniu, za pomocą efektów świetlnych. Ponadto "inteligentny dom" automatycznie przełącza wszystkie urządzenia domowe w ekonomiczny tryb i wyłączyć światła dla zapominających dzieci, gdy wychodzą z domu. Również „inteligentny dom” może automatycznie przełączyć wszystkie urządzenia gospodarstwa domowego w tryb eco i wyłączyć światło, gdy dzieci opuszczają dom.

Media centrum.
“Inteligentny dom” zdolny podtrzymywać multiroom system podziału dźwięku i wideo obejmując dużą liczbę oddzielnych pomieszczeń. Na przykład, włączając odtwarzacz w salonie, można cieszyć się ulubioną muzyką w całym domu lub chodząc po podwórku.

Elastyczne zarządzanie i wykorzystanie scenariuszy.
Scentralizowany system zarządzania "inteligentnego domu" łączy różne składniki i systemy urządzeń domowych w celu działania wyżej wymienionych systemów w sposób uporządkowany i uzgodniony. Jest to realizowane za pomocą możliwości użycia scenariuszy - zaprogramowanych zdarzeń, kiedy naciśnięcie jednego przycisku na urządzeniu sterującym powoduje określoną sekwencję działań.Na przykład, naciskając jeden przycisk na breloku, można otworzyć bramę, włączyć oświetlenie na podwórku, garażu i in.

Rozszerzenie.
Możliwości i odpowiednio koszt „inteligentnego domu” zależy od liczby wybranych przez użytkownika funkcji, które uważał za konieczne w momencie zakupu. Z drugiej strony system "inteligentnego domu" nie zabrania zakupu dodatkowych niezbędnych urządzeń. W przypadku, jeśli posiadasz ograniczony budżet, możesz dobrać podstawowy zestaw urządzeń, następnie stopniowo zwiększając możliwości i funkcjonalność systemu - ponieważ system "inteligentnego domu" posiada modułową strukturę oraz jest łatwo rozszerzalny, przez dodanie nowych urządzenia i czujek. Jednak, nawet całkowity koszt sprzętu "inteligentnego domu" zwykle nie przekracza ceny kilku metrów kwadratowych mieszkania.

Podsumowanie.
"Inteligentny dom" jest to komfort i bezpieczeństwo, oszczędność czasu i wysiłku, oszczędność energii i budżetu rodzinnego. To jest niezawodna inwestycja w udaną przyszłość domu i rodziny. „Inteligentny dom” tworzy naprawdę komfortowe domową atmosferę, przewiduje i maksymalnie dostosowuje się do potrzeb człowieka.