Artykuły

Przedstawiamy Hub OS Malevich: 11 nowych funkcji

Hub OS Malevich to nowa strona w historii Ajax. Ulepszony we wszystkim system operacyjny został jeszcze bardziej niezawodny i gotowy do szybkiej rozbudowy funkcjonalności. Łączy cechy systemów czasu rzeczywistego i systemu Linux, a jednocześnie zachowuje wszystkie udane napracowania poprzednich wersji systemu Hub OS.

Po zakończeniu opracowania Hub OS Malevich, nie rozpoczęliśmy natychmiastowe wypuszczenie systemu operacyjnego na rynek. Kolejne sześć miesięcy były prowadzone testy zamknięte: w 8 krajach, na 17 operatorów telekomunikacyjnych, na systemach zabezpieczeń o różnych konfiguracjach. Tysiące razy sprawdziliśmy każdy scenariusz użycia oraz najbardziej niewiarygodne sytuacje. Przekonaliśmy, że system jest gotowy.

Hub OS Malevich zachowuje możliwości poprzednich wersji oraz zawiera następne funkcjonalne zmiany:


1. Bezpośrednie podłączenie systemu zabezpieczeń do systemu monitorowania alarmów.

Hub OS Malevich pozwala podłączyć Hub bezpośrednio do systemu monitorowania alarmów, zostawiwszy dla serwera rolę zapasowego kanału połączenia. W poprzednich wersjach systemu operacyjnego, zdarzenia były wysyłane do SMA tylko za pomocą Ajax Cloud.

2. Więcej użytkowników i pokoi.

System zabezpieczenia Ajax pozwala stworzyć 50 (wcześniej 12) logicznych pomieszczeń, służących do uporządkowania urządzeń. W dodatek, liczba użytkowników wzrosła z 10 do 50. Trudności z użyciem Ajax w biurach z dużą ilością współpracowników zostały w przeszłości.

3.Połączenie telefoniczne do wszystkich użytkowników.

Hub OS Malevich może powiadomić wszystkich użytkowników systemu o alarmie za pomocą powiadomienia push, SMS i połączenia telefonicznego. Ostatnia wymieniona opcja była przywilejem administratora systemu.

4. Wsparcie dla klawiatury.

W sierpniu 2017 rozpocznie się sprzedaż bezprzewodowej klawiatury KeyPad. Aby połączyć urządzenie z systemem zabezpieczenia Ajax, musisz posiadać Hub oparty na systemie operacyjnym Hub OS Malevich.

5. Elastyczna konfiguracja aktywacji sygnalizatora.

Malevich pozwala skonfigurować włączenie sygnału dźwiękowego dla HomeSiren i StreetSiren, w zależności od tego, które czujki lub nawet poszczególne sensory alarmują. Do przykładu, teraz możliwe jest aby sygnalizator dźwiękowy nie był aktywowany w przypadku zalania wodą, lecz ogłaszał alarm w przypadku, jeśli czujka przeciwwłamaniowa ujawni zagrożenie. W dodatek, przycisk alarmowy SpaceControl już nie musi być koniecznie połączony z sygnałem sygnalizatora.6. Praca sieciowa czujek pożarowych.

W przypadku, gdy co najmniej jeden FireProtect wykrywa na terenie chronionym dym lub ogień, wszystkie FireProtect, które wyposażone w wersję oprogramowania 3.42 i wyższą, zaczynają alarmować za pomocą wbudowanych wewnątrz czujek sygnalizatorów. Ta cecha jest zalecana przez europejskie normy pożarowe, które w przypadku pożaru, wymagają głośność sygnału dźwiękowego nie mniejszego niż 85 dB, w odległości trzech metrów od źródła dźwięku. Podczas pożaru pozwala to obudzić nawet mocno śpiącą osobę. Możesz też szybko wyłączyć aktywowane urządzenia, korzystając z aplikacji mobilnej7. Testowanie czujki pożarowej za pomocą aplikacji

Aby przetestować komorę pomiarową FireProtect, wystarczy nacisnąć na przycisk w aplikacji. Możliwość wydaje się prosta i oczywista, ale ten algorytm oprogramowania jest know-how Ajax. W urządzeniach innych producentów do testowania należy nacisnąć przycisk na obudowie lub włożyć szpilkę do specjalnego otworu (zamontowanego na suficie czujnika).8. Ulepszona ochrona przed fałszerstwami

Od teraz FireProtect może wywołać alarm natychmiastowo, po wykryciu dymu lub po ponownym wykryciu dymu przez 30 sekund. Podana funkcja będzie przydatna, jeśli umieścisz mięso na rozgrzanej patelni lub napełnisz pomieszczenie parą od e-papierosy.9. Wyłączanie przycisku alarmowego na pilocie zdalnego sterowania.

Hub OS Malevich umożliwia na wyłączenie przycisku alarmowego pilota. Funkcja ta będzie przydatna, jeśli połączysz dom z systemem monitorowania alarmów firmy ochroniarskiej, lecz nie chcesz płacić za usługę przycisku alarmowego.10. Zmniejszenie uzależniania od Ajax Cloud.

Nowa architektura dała możliwość przenieść logikę zarządzania systemem bezpieczeństwa do Ajax Hub. Wcześniej uprawnienie zostało rozdzielone pomiędzy Hubem, a serwerem Ajax Cloud. Od teraz, Hub został w całości autonomiczny. Dokonuje sterowania urządzeniami ochronnymi oraz monitoruje ich operatywność. Komunikuje bezpośrednio z pilotem zdalnego sterowania oraz z aplikacją za pomocą serwera. Wysyła SMS lub połącza się telefonicznie. W przypadku ataku na system, określa rodzaj oddziaływania i podejmuje decyzję – opierać się lub alarmować. Jako admirał w morzu - zrobi wszystko, aby system ochronny Ajax wypełnił swoją misję. Praktycznie bez potrzeby w infrastrukturze chmury.

11. Nowy system dostarczania oprogramowania

Teraz aktualizujemy Huby punktowo, a nie grupowo. Pozwala to na lepszą kontrolę procesu wprowadzania nowej wersji systemu operacyjnego, wprowadzając ją falowo od regionu do regionu. W dodatek administrator systemu zabezpieczenia może wyłączyć automatyczną aktualizację, ręcznie pobierając system operacyjny. Podobnie jak na iOS lub Android, do których jesteśmy przyzwyczajeni.

Oczekujcie wkrótce

Wydaje się, że niewiele zostało zrobione w ciągu roku? Są to tylko pierwsze innowacje związane z systemem operacyjnym Hub OS Malevich. W kolejce aktualizacje aplikacji mobilnych i Ajax Cloud - wyrównywanie możliwości elementów kluczowych ekosystemu Ajax. We wrześniu zaprezentujemy:

1. Scenariusze dla WallSwitch - włączanie / wyłączanie zasilania podczas zmiany statusu systemu zabezpieczenia Ajax. Na przykład, można automatycznie wyłączyć klimatyzację, opuszczając dom podczas uzbrajania systemu oraz włączyć je ponownie po powrocie do domu. Lub używać przekaźnik w połączeniu z zamkiem elektrycznym.

2. Monitoring wideo - system zabezpieczenia Ajax umożliwia na podłączenie do 10 kamer IP, które obsługują przekazywanie strumienia wideo przy użyciu protokołu RTSP. W dodatek, możesz monitorować, co się dzieje w pomieszczeniu w czasie rzeczywistym z dowolnego miejsca na świecie.

3. Częściowe uzbrojenie alarmu będzie możliwe dla poszczególnych czujek, a nie dla pokojów, które ich zawierają. Żeby spać spokojnie w nocy, nie trzeba będzie już grupować czujki w specjalny pokój - wystarczy włączyć opcję na poszczególnych urządzeniach.