Kontaktrony czyli czujnik magnetyczny

28.05.2021

Kontaktrony czyli czujnik magnetyczny

 

 

Wiele osób często zadaje pytanie, co to jest kontaktron. Otóż Kontaktrony magnetyczne inaczej zwane także czujką magnetyczną są to elementy wykorzystywane do zabezpieczania okien i drzwi przed niepowołanym otwarciem. Czujniki magnetyczne stanowią jeden z elementów składowych systemów alarmowych oraz systemów typu Smart Home. Od wielu lat z powodzeniem są wykorzystywane zarówno do zabezpieczania obiektów biznesowych, jak i domów oraz mieszkań prywatnych. 

 

Czujki tego typu możemy podzielić na dwa rodzaje w zależności od rodzaju i typu budowy urządzenia:

 

  • Wpuszczane - tego typu kontaktrony montowane są wewnątrz okien i drzwi.

  • Nawierzchniowe - montowane na powierzchni drzwi oraz okien.

 

Co wchodzi w skład czujki magnetycznej?

 

Elementem tworzącym czujkę magnetyczną jest właśnie kontaktron w połączeniu z magnesem. Dodatkowo dla zabezpieczenia urządzenia stosowany jest także szczelna oraz wodoodporna obudowa, która zabezpiecza kontaktron przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz warunkami atmosferycznymi. Obudowy wykorzystywane do ochrony czujki magnetycznej zazwyczaj wykonane są z materiałów, które nie zakłócają działania pola magnetycznego takich jak tworzywo sztuczne lub aluminium. Na rynku dostępne są także kontaktrony bezprzewodowe. Korzystają one z radiowej transmisji danych, pracując na zmiennej częstotliwości 433,92 MHz oraz 868,42 MHz. Kontaktrony tego typu zasilane są poprzez akumulatory, które zapewniają im długi czas pracy, wynoszący nawet do 2 lat. Czujniki magnetyczne charakteryzują się zazwyczaj niewielkim rozmiarem dzięki czemu, nie szpecą okna czy drzwi i nie przyciągają nadmiernej uwagi. W przypadku czujek bezprzewodowych, które mają nieco większe wymiary, producenci stawiają na ciekawy i nietuzinkowy design.

 

Jak działa kontaktron

 

Kontaktron jest niczym innym jak łącznikiem elektrycznym, którego sterowanie odbywa się za pośrednictwem oddziaływującego na niego pola magnetycznego. Pole magnetyczne odpowiada za przyciąganie się styków, a w konsekwencji do zmiany ich położenia. Znajdując się w polu magnetycznym obwód kontaktronu, może być otwarty lub zamknięty. Dzięki tej zasadzie działania czujnik magnetyczny informuje o próbie nieautoryzowanego otwarcia drzwi lub okna, pozwalając na wykrycie intruza jeszcze przed tym nim, wejdzie on do środka. Cecha ta sprawia, że czujki magnetyczne są dużo skuteczniejsze niż standardowe czujniki ruchu. Dodatkowo czujnik magnetyczny nie zostanie wyzwolony przez zwierzęta, dzięki czemu może być stosowany nie tylko w obiektach biznesowych, ale również do zabezpieczenia okien oraz drzwi w domu. Kontaktrony mogą być stosowane zarówno w klasycznych oknach wykonanych z drewna, jak i tworzywa, a także w oknach otwieranych uchylnie. 

 

Czemu warto stosować czujki magnetyczne?

 

 

Lista zalet, jakie wynikają ze stosowania tego typu urządzeń, jest z pewnością długa. Przede wszystkim znajdą one zastosowanie w obiektach, w których należy poddawać kontroli stan okien oraz drzwi, czyli miejsc takich jak firmy, hale produkcyjne, czy manufaktury. Czujki tego typu są z powodzeniem wykorzystywane w nowoczesnych systemach automatyki, wspólnie z innymi urządzeniami tworząc elementy składowe Inteligentnego Domu. Kontaktrony w połączeniu z systemem alarmowym będą doskonałym uzupełnieniem zabezpieczenia antywłamaniowego budynku, utrudniając próbę dostania się do wnętrza przez okna lub drzwi. Wedle najnowszych badań oraz prowadzonych statystyk większość prób włamania do obiektu odbywa się właśnie poprzez okno. Niezwykle istotne jest zatem odpowiednie zabezpieczenie tego typu kluczowych elementów budynku. Co więcej czujka magnetyczna może być również zamontowana w bramach wjazdowych oraz drzwiach garażowych. Za instalacją czujki magnetycznej przemawia także jej dosyć niski koszt. Dzięki temu możemy stosunkowo niewielkim nakładem finansowym  znacząco zwiększyć bezpieczeństwo naszego obiektu przed niepowołanym dostępem lub wykryć włamanie zanim jeszcze dojdzie do skutku.