Jaki kabel do kamery monitoringu

12.05.2021

Aby zbudować wydajną i skuteczną architekturę monitoringu systemów telewizji przemysłowej CCTV należy dobrać odpowiednie przewody, które zagwarantują optymalną jakość transferu danych. Warto wiedzieć jaki kabel wybrać do danego rodzaju kamer, aby skorzystać z pełnego potencjału, jaki oferują nowoczesne urządzenia pozwalające rejestrować obraz w wysokiej jakości. To jaki przewód należy wybrać przede wszystkim, zależy od rodzaju systemu, jaki chcemy podłączyć. Przewody koncentryczne lepiej nadają się do monitoringu analogowego, natomiast kamery cyfrowe IP podłączymy na przewodzie typu skrętka. Niezależnie czy chcemy zbudować system monitoringu do biura lub domu, to warto wiedzieć, jakie są parametry przewodów i czym się charakteryzują.

 

Przewód koncentryczny

Kabel koncentryczny to nic innego jak przewód elektryczny zazwyczaj wykonany z dobrze przewodzącej miedzi. Czasami producenci decydują się także na wykonanie kabla, stosując drut żelazny lub aluminiowy. Kolejnym istotnym elementem budowy kabla koncentrycznego jest izolacja wewnętrzna wykonana z tworzywa sztucznego (wytrzymały polietylen). Kabel wraz z izolacją oraz ekranem służącym do odbijania zakłóceń tworzy spójny zestaw będący kablem koncentrycznym. Dla dodatkowej ochrony stosowana jest także dodatkowa izolacja zewnętrzna, która zabezpiecza kabel przed uszkodzeniami mechanicznymi.

 

Decydując się na użycie kabla koncentrycznego, powinniśmy zwrócić uwagę na jego parametry. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę jego rozmiar, ponieważ zbyt krótki kabel może utrudnić instalacje monitoringu. Kolejnymi istotnymi parametrami, które powinniśmy wziąć pod uwagę, są zdolności kabla do przenoszenia częstotliwości i mocy oraz jego tłumienie. Tylko kabel o wysokich parametrach jest w stanie zapewnić odpowiednią jakość obrazu, co w przypadku bezpieczeństwa jest oczywiście niezwykle istotną kwestią. Kable koncentryczne zakończone są złączami umożliwiającymi łatwe podłączenie do systemów bezpieczeństwa. W monitoringu stosowane są złącza BNC i RCA. Warto zwrócić uwagę na ten detal, ponieważ inne typy złącz, mogą być nieodpowiednie. Jeżeli zależy nam na wzmocnieniu tłumienia, powinniśmy zdecydować się na wybór kabla dwuwarstwowego, który lepiej ekranuje zakłócenia.

 

Przewód typu skrętka - do monitoringu telewizji cyfrowej

 

 

Tego typu przewód jest często wykorzystywany przy tworzeniu sieci monitoringu cyfrowego, która wymaga nieco innych rozwiązań niż standardowy system analogowy. Przewód typu skrętka ma kilka zalet, a jedną z nich jest stosunkowo niska cena. Dodatkowo tego typu przewód oferuje łatwość rozbudowy, przez co możemy bardzo łatwo dodać nowe kamery lub rejestratory do już istniejącego systemu monitoringu. W przypadku stosowania przewodu typu skrętka należy przede wszystkim zwrócić uwagę na odległość, w jakiej znajduje się urządzenie rejestrujące, a kamery monitoringu. Zaleca się, aby odległość ta nie przekraczała 100 m, gdyż może to znacząco wpływać na jakość wyświetlanego obrazu. Jeżeli zależy nam na zwiększeniu zasięgu transmisji, możemy zastosować dodatkowe Switche. Kable typu skrętka zazwyczaj wykonane są z drutu zrobionego z miedzi, aluminium lub metalu. 8 skręconych żył tworzy 4 pary, co pozwala na sprawne wyeliminowanie zakłóceń powstających podczas transmisji danych (oczywiście o ile nie przekroczymy zalecanego zasięgu. ) 

 

Kabel koncentryczny czy skrętka? 

 

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy lepszym wyborem jest kabel koncentryczny, czy skrętka, gdyż oferują zupełnie inne rozwiązania. Skrętka zapewnia większą wszechstronność natomiast kabel koncentryczny pozwoli uzyskać stabilność obrazu oraz wyższe ekranowanie co jest oczywiście nie bez znaczenia, jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa. Na wybór skrętki mogą zdecydować się osoby, które mają już doświadczenie w budowaniu systemu monitoringu i będą potrafiły dobrać odpowiednie odległości ustawienia kamer oraz urządzeń rejestrujących zdarzenia. Warto również pamiętać o wymogach przeciwpożarowych, które nakazują nam stosować odpowiednie materiały w danych pomieszczeniach. Wewnątrz budynku nie powinno stosować się przewodów wykonanych z polietylenu, ponieważ materiał ten jest bardzo łatwo palny. Kable tego typu świetnie sprawdzą się za to do użytku zewnętrznego, gdyż zawierają domieszki, które podwyższają ich odporność na warunki atmosferyczne. Do budynku nieco lepiej nadają się przewody wykonane z tworzywa PVC. Są bardziej odpornie na działanie ognia oraz sprawiają, że w razie pożaru wolniej się on rozprzestrzenia po przewodzie. Należy jednak pamiętać, że materiał ten podczas spalania wydziela dużo trujących, toksycznych substancji. Najbardziej zalecane do użytku wewnątrz budynku są przewody wykonane z powłoki FRHF, czyli tworzywa bezhalogenowego, które nie rozprzestrzenia ognia w przypadku pożaru. Kable żelowane doskonale sprawdzą się do stosowania na zewnątrz, gdyż oferują możliwość poprowadzenia przewodu pod ziemią. Są odporne na warunki atmosferyczne i wilgoć.

 

A może światłowód?

 

 

Na koniec warto wspomnieć także o możliwości zastosowania połączenia światłowodowego w budowaniu sieci monitoringu. Rozwiązanie to jest stosunkowo nowe, ale z pewnością warto docenić zalety, jakie oferuje. Przede wszystkim połączenie światłowodowe jest odporne na zewnętrzne pole elektromagnetyczne oraz świetnie spisuje się przy dużych odległościach. Niestety systemy światłowodowe są stosunkowo drogie w użyciu i z pewnością przyjdzie poczekać jeszcze pewien czas, zanim staną się bardziej powszechne.