Jak podłączyć kamerę zewnętrzną?

07.06.2021

Jak podłączyć kamerę zewnętrzną?

 

 

Kamera monitoringu CCTV to nieodzowny element każdego sprawnie działającego systemu bezpieczeństwa. Kamery IP są stosowane już nie tylko do zabezpieczenia biur, sklepów czy też magazynów, ale coraz częściej są także wykorzystywane przez klientów indywidualnych do zabezpieczenia domu, mieszkania lub też posesji. Dobór odpowiedniej kamery to jedno, ale równie ważny jest także jej poprawny montaż kamery zewnętrznej, tak aby, jak najlepiej spełniała swoje zadanie. W przypadku systemów analogowych zadanie jest stosunkowo łatwe. Należy jedynie zadbać o poprowadzenie przewodu od kamery do dedykowanego jej rejestratora, aby rozpocząć strumieniowanie obrazu. Podłączenie kamery zewnętrznej IP przebiega nieco inaczej. Nie mamy tu do czynienia bowiem z siecią przewodową, a całość strumieniowania odbywa się za pośrednictwem sieci WiFi. Prześledźmy krok po kroku to jak podłączyć kamerę WiFi zewnętrzną do naszego systemu monitoringu:

 

Wybierze odpowiednie miejsce

 

Nawet najlepsza kamera nie będzie w stanie skutecznie zabezpieczyć obiektu, jeśli zostanie zainstalowana w nieprawidłowy sposób. Montując kamerę należy zwrócić szczególną uwagę czy nic nie przesłania jej pola widzenia zwłaszcza obiekty takie jak drzewa, wysokie płoty czy zabudowania. Dodatkowo kamera powinna być umieszczona na odpowiedniej wysokości, która utrudni próbę jej uszkodzenia lub zerwania.

 

Zaplanuj sposób zasilania kamery i stwórz architekturę sieciową

 

Instalując kamerę, należy zadbać o jej źródło zasilania poprzez podłączenie do urządzenia zewnętrznego zasilacza. Następnym krokiem jaki, należy podjąć jest stworzenie odpowiedniej architektury sieciowej - odpowiednio zabezpieczonej i szyfrowanej, która pozwoli w bezpieczny sposób przesyłać dane.

 

Dodaj urządzenie do istniejącej sieci

 

Przy podłączaniu kamery należy wcześniej, aby skonfigurować wcześniej swoją kartę sieciową tak, aby pracowała na tej samej sieci co urządzenie monitorujące. Wszystkie niezbędne informacje takie jak adres IP kamery znajdziesz w dokumentacji technicznej dołączonej do urządzenia. Po pierwszym uruchomieniu urządzenia zaloguj się do niej poprzez wpisanie odpowiedniego dla danej kamery adresu IP w przeglądarce internetowej. Pamiętaj, że każda kamera podłączona do sieci musi mieć swoje własne, odrębne IP. Zazwyczaj kamery mają również umieszczony na obudowie kod QR, który po zeskanowaniu umożliwia ich błyskawiczne dodanie do architektury sieciowej.

 

Gdy podłączysz już wszystkie kamery zgodnie z powyższym schematem, należy jeszcze zadbać o połączenie wszystkich urządzeń w jedną sieć monitoringu. Aby to zrobić trzeba skorzystać z odpowiednich switchy. Ostatnią czynnością jest podłączenie całej gotowej architektury do rejestratora, który zajmuje się przetwarzaniem danych z monitoringu. Tak skonfigurowane urządzenia są gotowe do pracy i pozwolą Ci cieszyć się bezpieczeństwem. Jak zatem widać na powyższym przykładzie podłączenie kamery IP, a tym samym stworzenie domowego systemu monitoringu jest banalnie proste. Jeżeli jednak w trakcie instalacji wystąpiłby problem z urządzeniami lub siecią należy wtedy wezwać odpowiedniego fachowca, który pomoże nam z instalacją oraz konfigurowaniem urządzeń.

 

Jakie korzyści płyną z systemu monitoringu?

 

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: przede wszystkim budując architekturę monitoringu sieciowego znacząco zwiększamy bezpieczeństwo swoje, naszej rodziny oraz naszego mienia. Kamera skutecznie odstrasza potencjalnych włamywaczy, pozwala podejrzeć na to, co dzieje się w firmie lub w domu podczas naszej nieobecności, czy umożliwia kontrolowanie naszych dzieci w nocy.

 

Wybór odpowiedniego urządzenia

 

Skoro wiemy już jak należy podłączyć kamerę, to warto również wiedzieć czym kierować się przy jej zakupie. Przede wszystkim należy dobrać odpowiedni rodzaj kamery w zależności od naszych oczekiwań co do pełnionej przez nią funkcji. W dużych, otwartych przestrzeniach biurowych najlepiej sprawdzi się kamera kopułkowa, podczas gdy do obserwacji posesji najlepiej wykorzystać kamerę cylindryczną. Do pracy w nocy należy zastosować kamery, które mają funkcję podświetlenia IR. Jeżeli zależy Ci na jeszcze większym bezpieczeństwie, możesz pokusić się o kamerę, która łączy w sobie również funkcję czujnika ruchu, lub skanera bio termicznego.